Yeni Nesil Video Analiz Paketi Smart VCA

VIVOTEK Smart VCA, güvenlik uygulamaları için VIVOTEK kameralarda çalışan yeni nesil video analiz paketidir. Yerleşik Smart VCA paketi İzinsiz Giriş Algılama, Başıboş Dolaşma, Hat Geçişi Algılama, Unutulan Nesne Algılama, Eksik Nesne Algılama ve Yüz Algılama özelliği içerir.

VIVOTEK’in Smart VCA’sı, geleneksel frame farklılıklarını karşılaştıran video hareket algılaması ile kıyaslandığında kameraların daha efektif görüntü verileri toplamasını sağlar.

Kamera üzerinde uygulama olarak çalışan Smart VCA, bant genişliği, depolama ihtiyaçlarını azaltmaya da yardımcı olduğu gibi güvenlik merkezinde ilave video analiz sunucu ihtiyaçlarını ortadan kaldırır.

Kanıt arama gereksiniminin ortaya çıktığında, VCA meta verileri hızlandırılmış bir aramayı kolaylaştırır ve böylece hem verimliliği artırır hem de operatörlerin iş yüklerini azaltır.

Yerleşik analize sahip kameralar sadece video çerçevelerini kaydetmekle kalmıyor, aynı zamanda kendi görüş alanlarında meydana gelen olayları da akıllıca anlıyor. VIVOTEK Smart VCA ile daha güvenli bir ortam sağlayan, farklı kullanıcı uygulama gereksinimlerini karşılamak için zengin kurallar ve kolay yapılandırmalar sağlanır.

Kamerada Gömülü AI Destekli Video Analiz
1- İnsan algılama için gelişmiş AI motoru, küçük hayvanlar, hafif yağmur, aydınlatma değişiklikleri, vb gibi olumsuz etkileri önemli ölçüde azaltır.
2- Daha yüksek doğruluk ve daha az yanlış alarm.
3- Farklı uygulama senaryoları için birden çok olay kuralı.
4- Saldırı, Oyalanma, Çizgi İhlali, Sahipsiz Nesneler, Eksik Nesneler ve Yüz Algılama için Video İçerik Analizi (VCA) dedektörleri.

VIVOTEK Smart VCA, güvenlik uygulamaları için VIVOTEK kameralarında çalışan yeni nesil video analiz paketidir. Yerleşik Smart VCA paketi, İzinsiz Giriş Algılama, Oyalanma Algılama, Çizgi İhlali Algılama, Sahipsiz Nesne Algılama, Eksik Nesne Algılama ve Yüz Algılama içerir.
Derin Öğrenme Teknolojisi (Deep Learning)
VIVOTEK’in Smart VCA’ sının çekirdeği, geleneksel kural tabanlı tasarımlarla karşılaştırıldığında insan algılamada ileri doğruluk sunan derin bir öğrenme AI motorudur. VIVOTEK gözetim alanındaki engin deneyiminden yararlanarak insan formu için nöral ağ destekli bir algılama motoru geliştirmek için geniş görüntü veri tabanları elde etti. Önceden eğitilmiş bir derin öğrenme modeli ile insan siluetleri ve hızlı tepkiler bir veri tabanına dayanarak, akıllı motor anında gözetim alanında ki insan formlarının görünümünü tanır. İnsanlar, video gözetiminin çoğunda ilgilenilen ağırlıklı objeler olduğundan, insan algılama özelliği kullanıcıların kurulumlarını hızla yapılandırmalarını sağlar. İnsanların algılama ile, sadece insan faaliyetlerini tetikleyici olarak hizmet ederken, bitki örtüsünü, geçen araçları veya sahnede hayvan faaliyetlerini göz ardı edebilmektedir. Bu, hem yanlış alarmların hem de kamera yapılandırması için alınan zaman ve çabanın azaltılmasına yardımcı olur.

Birden Çok Olay Kuralı
AI çekirdeğinin üzerinde, izinsiz girişi algılamak, bir bölgede dolaşan veya çizgiyi geçen kişiler, eksik ve terk edilmiş nesneleri veya bölge içindeki bir kalabalıkta insan yüzlerini algılamak için birden fazla olay kuralı sağlanır. Bu kurallar, tipik güvenlik uygulaması gereksinimlerinin çoğunu kapsar ve tek bir kamera görünümüne birden çok kural uygulanabilir.


Smart VCA Kullanıcı Arayüzü – Canlı Görünümİzinsiz Giriş Algılama: VIVOTEK İzinsiz Giriş Algılama, kameranın görüş alanında belirlediğiniz sanal bir bölgeye, giren veya çıkan kişileri tespit etmek için kullanılır.Başıboş Dolaşma Algılama: VIVOTEK Oyalanma Algılama (Loitering Detection), önceden belirlenmiş bir zaman eşiğinin içerisinde ve bir alanda kalan bir kişiyi veya bir grubu tespit etmek için kullanılır.
Hat Geçiş Algılama: VIVOTEK Çizgi Geçiş Algılama(Line Crossing Detection), oluşturulan sanal bir çizgiden geçen bir kişi veya bir grup insanı algılar..
Sahipsiz Nesne Algılama: VIVOTEK Sahipsiz Nesne Algılama, geride bırakılan tanımsız ve sahipsiz nesne veya nesneleri algılar.
Kaybolan Nesne Algılama: VIVOTEK Kaybolan Nesne Algılama, önceden tanımlanmış bir varlığın veya nesnenin olay yerinden kaldırılmasını algılar.
Yüz Algılama: VIVOTEK Yüz Algılama, kameranın görüş alanındaki yüzleri algılar ve izler.

Örnek Uygulama Senaryoları: Tespit edilen ve yakalanan yüzler izleme ve kanıt amacıyla kullanılabilir.