GENETEC ClearID Birleşik Fiziki Kimlik ve Erişim Yönetimi

Erişimi Yönetmenin Daha Akıllı Bir Yolu
İnsanların organize olarak kesintisiz hareketi, başarısının ayrılmaz bir parçasıdır. Erişim haklarını nasıl atadığınız ve yönettiğiniz, bu akışı korumaya yardımcı olur. Ancak zamanla, uyumluluk ihtiyaçları, yeni süreçler ve dış düzenlemeler işleri yavaşlatabilir – güvenlikteki boşluklar yaratabilir ve bu önemli ivmeyi kesebilir. Genellikle, kayıp kartlar ve erişim istekleri gibi durumlar operatörün zamanını çalan küçük işlemlerdir. Tipik erişim kontrol sistemleri statik olduğundan ve şirket politikalarıyla bağlantısı olmadığından, operatörün takip etmesi gereken net bir yönetim yolu yoktur.

GENETEC ClearID ™ Kuruluşunuz da ki geçiş ve ziyaretçi politikalarınıza göre uyarlanan, daha verimli, uyumlu ve güvenli hale getirmeye yardımcı olan self servis bir fiziksel kimlik ve erişim yönetim sistemidir. Erişim kontrolü güvenlik yazılımımız Security Center SYNERGIS ™ ile birleştirildiği için diğer entegre sistemlerden daha hızlı ve daha kolay bir şekilde çalışabilir.

ClearID bulut tabanlı bir hizmet olduğundan, yerel olarak Synergis ile çalışarak sonsuz özelleştirmelere ve karmaşık bileşen entegrasyonlarına son veren bir yapıdır. Kurumsal ofislerden, üniversite kampüslerinden, petrol, gaz, madencilik, petrokimya endüstrilerinde ve yüksek düzeyde kurulmuş çok uluslu şirketlere kadar ClearID, bireysel erişim haklarını yönetmenin günlük karmaşasından kurtarıp işlemlerde ve yönetimde sorunsuz bir geçiş sağlar.

Politikalarınız tarafından yönlendirilen ClearID’in otomatik ve kendinden servisleri ile özellikleri herkes için daha akıcı ve verimli bir çalışma ortamı sağlar.

ClearID, kuruluşunuzla etkileşim kuran tüm kişilerin erişim haklarını merkezi olarak yönetir.

İşte bilmeniz gerekenler:

Kimlik

Kimlik, bir çalışanın, yüklenicinin veya ziyaretçinin benzersiz dijital profilidir. Çalışanlar için kalıcı, yükleniciler için yarı kalıcı ve ziyaretçiler için geçici olabilir. Kimlikler birçok güvenlik ve iş sisteminde etkileşime girer ve aşağıdakileri içerebilir:
• Bordrodaki bir çalışan ve insan kaynakları Yönetim Sistemi
• Windows kullanıcısı Microsoft Active Directory
• Müşteri ilişkileri yöneten veya teklif verme yetkisine sahip bir satış müdürü
• Fiziksel erişim kontrol sisteminde bir kart sahibi

Kimlik Yaşam Döngüsü

Ziyaretçileri kabul etmekten çalışanları ve yüklenicileri işe alma işlemlerine kadar modern bir fiziksel kimlik ve erişim yönetimi çözümü olan (PIAM) bir kuruluşun politikalarını, süreçlerini ve kimliklerini merkezi olarak yönetir. Politikalar tanımlandıktan sonra, ClearID dört tipik aşamada bir kimliğin yaşam döngüsünü denetler:
1. Kimlik yaratma
2. Erişim sağlama
3. Kimlik gelişimi
4. Erişim sonlandırma

Öz Nitelikler

Kimlik, öznitelik adı verilen bir dizi özellikten oluşur. Bu özellikler, bir kimliğin erişim haklarını tanımlamak için kullanılır. Birinin özellikleri geliştikçe erişim hakları da değişir.
Örnekler:
– Bölüm
– Yer
– Rol
– Süpervizörün adı
– Çalışanın adı
– Kıdem
– EğitimTemel İşlevler

İnsan Akışını İyileştirin

Çalışanlarınız ve ziyaretçileriniz her gün güvenli alanlara erişim sağlamak için güvenlik operatörlerinize veya karşılama personelinize güvenmektedir. Bu süreç zaman alıcı ve verimsiz olabilir. İş akışına dayalı bir yaklaşım, çalışanların erişim istekleri yapmalarına ve ziyaretçileri zamanlamalarına, gecikmeleri azaltmaya ve kuruluşunuzu hareket ettirmeye olanak tanır.

Güvenliğinizi Artırın

Çalışanların şirket için pozisyonları değiştirdiğinde, erişim haklarının değiştirilmesi gerekir. Şirket politikalarına tam olarak uyulmaması durumunda bu değişiklikler güvenlik açıklarına yol açabilir. Bu büyük bir risk, mevcut kimlik özelliklerine göre bireysel erişim haklarını sürekli olarak güncelleyen otomatik bir işlemle güvenlik ve uyumluluk politikalarınızı uygulayarak azaltılabilir.

Operatör Verimliliğini Artırın

Geleneksel erişim kontrol sistemleri, kimlik bilgileri ileten ziyaretçiler ve çalışanlar için erişim yetkisi sorumluluğu için operatörlere veya karşılama personeline güvenir. Bu durum, ek bir mevcut iş yüklerine ve onları diğer görevlerinden uzaklaştırır. Erişim isteklerini otomatik hale getiren, ziyaretçi yönetimini kolaylaştırarak, operatör ve karşılama personelinin verimliliğini artırırken aynı zamanda ziyaretçi deneyimini de geliştirirsiniz.ClearID nasıl çalışır?

ClearID, kuruluşlara güvenlik ve uyumluluk politikalarını standartlaştırma ve uygulama yetkisi verir. Erişim hakları yönetimini otomatikleştirerek ve basitleştirerek güvenlik ve operasyonel riskleri azaltır. Bu, aşağıdaki adımları kapsayan aerodinamik bir iş akışıdır:
1. Adım: İlk İstek

Bir çalışan ClearID’ye bağlanır ve belirli bir süre için güvenli bir alana erişim ister.


2. Adım: Doğrulama ve Süpervizör Onayı

Bir erişim isteği yapıldığında, ClearID konumun ilkelerini doğrular ve yetkili denetçilerden otomatik olarak onaylar veya onay ister.


3. Adım: Erişim Hakları Değişikliği

Onaylanırsa, erişim kontrol sistemi güncellenir ve istenen süre boyunca doğru erişim sağlanır. Reddedilirse, erişim reddedilir ve başvuru sahibine bunun nedenini açıklayan bir e-posta gönderilir.Erişim Yönetimi İçin Self Servis Portal
ClearID ile insanların kimlikleri kişi tarafından merkezi olarak yönetilir ve korunur. İsteğe bağlı erişimlerle otomatik olarak yanıt verilir, reddedilir veya incelenmek üzere doğru kişiye yönlendirilir. Sonuç, şirketinizin kuruluşunuzu daha güvenli hale getiren kurallara dayanan sorunsuz bir iş akışı elde edersiniz.


Özellik Tabanlı Erişim Sağlama
İşe alma ve işten çıkarma prosedürlerinizi merkezileştirerek iç riskinizi azaltın. ClearID, şirketinizin kurallarına dayanarak erişim haklarını çalışan özelliklerine göre sürekli olarak güncel tutar. Böylelikle merkezi olarak departmanı, konumu, rol veya aktif olma durum gibi bilgileri İçerebilir.
Ziyaretçi Yönetimi
Ziyaretçileri kabul etmek, karşılama personeli için zaman alıcı ve hataya sebebiyet verici olabilir. Bu durum daha uzun ziyaretçi bekleme sürelerine ve ilk izlenimleri hayal kırıklığına uğratmaya sebep olur. ClearID bu görevi basitleştirir. Bir toplantıya konuk davet etmek için portalda oturum açmanıza olanak tanır. Misafirinize bir onay e-postası gönderilir ve ziyaret günü geldiğinde ister karşılama personelinden kısa onay yada hazırlanmış bilgi ekranlarından misafiriniz tesis bünyesinde girişi kolaylıkla gerçekleştirir bu esnada size geri bildirim yapar.